Egy személyi edző rengeteget tud segíteni az életmód váltás rögös útján az első lépésekben és/vagy a továbblendülésben. Nagyon hasznos - ha nem így gondolnám, nem dolgoznék személyi edzőként :P Ugyanakkor érdemes letisztázni, hogy ő elsősorban mint tanító-segítő partnered vesz részt a folyamatban, és nem mint egy felettes.
Szerintem nagyjából úgy kell elképzelni, mint amikor egy szülő kézen fogva vezeti a gyerekét, mutogatja neki az útmentén látható növényeket-állatokat, és magyaráz, és igyekszik, hogy a gyerek több infóval gazdagodjon és összefüggéseket vegyen észre. És nem megengedi, hogy akkor most a gyereke becsukja a szemét, mert ő úgyis itt van, és biztosan célt érnek hamarosan!
Pszichológusok, akik túlsúllyal és étkezési zavarosokkal dolgoznak, egyetértenek abban, hogy az evés zavarosok egyik közös vonása a gyermeki gondolkodás: szeretik átadni a kontroll valaki/valami másnak (=külső kontroll). Ezért népszerűek a kötött diéták (pl. 90 napos diéta, narancs diéta, Turbó Diéta stb.), amik önmagukban ugyan hatékonyak, de az egyén nem dönt és gondolkozik, csupán egy leírt szabályrendszerhez igazodik. Nem tanulja meg belőle, hogy lehet egy életen át tartani a jó alakot - mert nem tanulja meg a táplálkozás alapszabályait, így ha visszatér a régi étkezéséhez, a régi alakjához is visszatér.
A túlsúlyosak gyakran átadják a kontrollt még más külső tényezőknek is, például:
-az ízeknek (továbbeszik, pedig már nem éhes),
-érzelmeknek (jutalom-evés, bánat-evés, unalom-evés stb.)
-személyeknek is (pl. anyádnál vendégségben megszokásból újraszed, pedig már nem vagy éhes)
A személyi edző (szerintem) legfontosabb feladata, hogy erre a problémára rávilágítson és a belső kontrollnak a kialakítására biztasson, tanítson. Mert ő nem a főnököd vagy az anyád vagy a bébiszittered, aki leszid, ha rossz vagy, vagy a szádbarágja egy életen át, hogy mi a teendő. Ő tanít és segít, hogy megtanulj egészségese(bbe)n élni.
Ez sokkal nehezebb munka, mint leírni egy hónapra előre, hogy pontosan mit egyél, és minden edzésednél jelen legyen egy kerek évig. (És anyagilag sem olyan jövedelmező az edzőnek, amúgy :P ) Lehet, hogy eleinte szimpatikusabb is egy olyan edző, aki havonta új étrendet biztosít, és oda se kell nézned, míg ő beállítja a futópadot, és ha félreettél, akkor büntetésből "megszadiz".
A fenti esetekben azonban a leglényegesebb összetevők: a KONTROLL és a DÖNTÉS megint más kezébe került (az edzőébe), és így Te a legfontosabb területen nem értél el szintlépést! (=külső kontrollt erősítettétek)
Szóval hosszútávon jobban jársz azzal az edzővel, aki a kezdeti mentorálás után igyekszik rávenni Téged, hogy vedd át az irányítást (=belső kontroll), értsd meg mi miért fontos, és ezek mellett dönts később. Például:
- kicsit magyaráz a mozgások anatómiai hátteréről, arra biztat, hogy átlásd az összefüggéseket
- megértsd a saját motivációid (nem csak a célokra gondolok, hanem pl. a rossz étkezési szokásaid hátterét)
- önálló edzéstervvel is ellát (pl. heti 2x veled edz, de 1x önállóan kell megoldanod)
- egyheti edzéstervvel utat mutat, aztán csak a kaja-naplód nézi át és javít
- megmutatja a gépek beállítását, és elmagyarázza röviden, hogyan emelhetsz majd a terhelésen később
Mindezt persze szépen lassan, fokozatosan adagolva a hetek-hónapok során - mert hiszen a kezdetekkor pontosan az a lényeg, hogy kiélvezd: végre leteheted a válladról a súlyt, amit esetleg sok éve cipelsz (pl. a túlsúly problémáját, az önbizalom hiányod, a tanácstalanságod, a korábbi fogyókúrák kudarcát, stb.) Most van valaki, aki segít a tested okozta gubancok kigubancolásában és ez jó. De nem egyedül fogja megtenni, helyetted - hanem Veled együtt! :) És aztán a Te feladatod lesz ezeket a szokásokat megtartani, ne feledd!
Ha képes vagy az edzőre nem mint felettesre, hanem partnerként tekinteni, akkor a siker garantált :)