Íme egy ijesztő adat: kutatások szerint a napi tevékenységeink legalább 40%-át a szokásaink teszik ki. A rögzült, évek óta újra és újra végrehajtott szokások... Ez azt jelenti, hogy a napi tevékenykedésünk majdnem felénél szinte egyáltalán nem használjuk az agyunkat! Nem döntünk! Hanem automatikusan cselekszünk, mindenféle felülbírálat nélkül. Ez alapból sem túl helyes, ha azt szeretnénk magunkról elmondani, hogy tudatosan és felelősségteljesen élünk. Tényleg ijesztő kimondani, hogy...
...a szokások irányítják az életünket!
Persze a hétköznapi szokások (jók és rosszak is, de ebben a cikkben nyilván a rossz szokások kiküszöböléséről lesz szó) nem véletlen rögzülnek olyan mélyen! Ősember korunk óta az egyszerűségre törekszünk. Ami rövidtávon bevált a túléléshez (pl. hullafáradtan pizzát rendelni a főzőcske helyett, vagy lerogyni otthon a kanapéra edzés helyett, esetleg autóval elgurulni a közeli boltba, mikor le is sétálhatnánk...) azt az agyunk elteszi az "oké" fiókba, és nehezen fogadja el, hogy hosszútávon káros a számunkra!
Akkor hogyan iktassunk ki rossz szokásokat?!
Nagyon fontos: tudunk változtatni! Íme, egy módszer a rossz szokások kezelésére:
1. Definiáld a rossz szokást
- tegyük fel, hogy a munkahelyeden mindennap reggel 9:00-kor lemész egy nagy szendvicsért és egy nagy adag cukros &tejszínhabos kávéért a büfébe. Ez persze nem túl jó, mert 1. reggel 9-ig semmit nem eszel, és mert 2. hirtelen óriási adag (rosszféle) szénhidrátot viszel be a szervezetbe. Ez esetben a rossz szokás nem csak maga a szendvics és a kávé, hanem az egész folyamat: hogy kihagyod a reggelit otthon > a munkában leülsz, bekapcsolod a gépet > majd kimész a kávézóba a szendvicsért és kávéért, amit elfogyasztasz.
2. Határozd meg, mi motivál ebben a szokásban?
- A fenti példában a szendvics finom íze, és a kávé által adott energialöket és édes íz az, amire vágyakozol már 9:00 előtt, ami miatt ezt a szokást naponta ismétled. De nem csak ez: az "elmozdulni az íróasztaltól"-érzés, és a büfében létrejött csevegés is motiválhat ebben a rossz szokásban. Ezt kell hát ellensúlyozni! Mivel? Tapasztald ki! Mozdulj el az asztalodtól, menj egy sétára a folyosón: ezzel kielégítetted az "elmozdulni az asztaltól" faktort. Vagy menj le a büfébe, de igyál egy teát vagy egyél egy almát: azzel a "büfében bekapni valamit" pipa. Vagy menj át a szomszéd szobába, beszélgess kicsit: hiszen a büfében is a legjobb, hogy kicsit szocializálódunk - de ezt kielégíthetjük sokszáz kalória nélkül is. :)
3. Határozd meg a kiinduló körülményeket: érzelmeket, helyszínt és időpontot
- a fenti példában bizonyos dolgok mindig ugyanazok. Időpont: 9:00, helyszín: az íróasztal, érzelem: éhség, körülvevő személyek: senki, korábbi cselekmények: számítógép bekapcsolása, emailek átnézése. Ha újra ebbe a helyzetbe kerülünk, tudatosan felismerjük azt, és tudatosan másként reagálhatunk!
4. Írj össze néhány "ha... akkor..."-megoldást!
- Például: "Ha lemegyek a büfébe, akkor csak egy teát iszom, cukor nélkül." vagy: "Ha korábban kelek fel 15 perccel, elkészíthetek egy egészséges reggelit, és ha megéhezem a munkában, akkor ezt fogom elfoyasztani."
Ezzel a módszerrel tudatosíthatsz és lecserélhetsz néhány régi, rossz szokást, amelynnek köszönhetően egészségi állapotot, formát vagy közérzetet szedtél össze, amitől nem vagy túl boldog. :) Remélem segítettem vele!
Ezzel a módszerrel tudatosíthatsz és lecserélhetsz néhány régi, rossz szokást, amelynnek köszönhetően egészségi állapotot, formát vagy közérzetet szedtél össze, amitől nem vagy túl boldog. :) Remélem segítettem vele!