Remek kinézet, csodás közérzet!

Fitnesz és Coaching

Fitnesz és Coaching

Mik azok a core-izmok?

2017. december 16. - Blanka Hámori

Ma egy olyan témával jövök, ami az alakformálástól független.
Akár karcsúbb szeretnél, akár izmosabb, akár csak jobb közérzetre vágysz: az alapozást mindenképp a tartóizmok erősítése jelenti.

A core-izmok azok az izmok, amelyek felelősek azért, hogy a testünk függőleges helyzetben maradjon, illetve, hogy egyensúlyban maradjunk. Ezért nevezik őket más néven stabilizáló izmoknak, vagy mélyizmoknak is. Íme képekben, róluk van szó: 
Képtalálat a következőre: „core muscles”



A core-izmokról:

Valójában jól ismert izmokról van szó: a ferde-, haránt-, és egyenes hasizmokról, a hát izmairól, és a csípő- meg farizmokról – csupán most egy egészen más funkciójukra koncentrálunk, mint általában.

Eddig nem figyeltél rájuk?! Pedig folyamatosan jelen vannak az életünkben: amikor utazol a buszon, ami zötykölődik, kanyarog, és mondjuk kapaszkodni sincs lehetőséged – mit csinálsz? Egyensúlyozol. Megfeszülnek a láb és törzs izmok, igyekszel stabil maradni. Egész nap, miközben sétálsz, állsz vagy ülsz – mit csinálsz? Tartod a gerinced, különben összecsuklanál. Szóval mindebben segítenek neked a core-izmok, a nap legnagyobb részében a rendelkezésedre állnak!

 

Erősítsd!

Ha edzed (és nyújtod!) a core-izmokat szebb lesz a tartás, csökkennek a derék és hát fájdalmak, a klasszikus edzéseket is jobban bírod, harmonikusabbá válik a mozgás! Azok az anyukák, akik rendszeresen dolgoztatták korábban a core-izmokat, a terhesség alatt kevesebb derékfájásról, a szülés alatt „tudatosabb” munkáról, a szülés szintén kevesebb hátfájásról számolnak be! A core-izmok bekapcsolása az edzésedet is hatékonyabbá teszi, hiszen több izom dolgozik! (Erre építenek az ún. vibrációs tréningek.)

 

Hogyan edzhetsz rájuk?

1. törzs megtámasztása nélkül: a fekvőtámasz, vagy a plank pl. tipikus mélyizom-gyakorlatok

2. instabil alátámasztás: fit ball, core board, vibrációs gépek, trambulin

3. „kényszerítő eszközök”: x-co vagy flexibar (csak akkor helyes a kivitelezés, ha bekapcsolod a core-izmokat!)

4. mélyizom tornák: a Pilates, mélyizomtorna, és a jóga is az órarendekben: pontosan ezekre az izmokra helyezik a hangsúlyt!

5. funkcionális edzés: TRX, kettlebell…

 

Tipp: nem kell feltétlenül külön „core-edzést” bevezetned a naptáradba! Elég, ha a meglévő gyakorlatokat variálod át úgy, hogy kevesebbszer választod az ülő pózt, hasprés helyett felülést végzel, beiktatod a fit ballt, más gyakorlatokat, stb.

süti beállítások módosítása