Ma egy rövid, színes kis poszttal érkezem, amelybe a saját példámat osztom meg:
-- Tavaly ilyenkor szinte csak annyit mozogtam, hogy heti 3-4 alkalommal (1 óránál hosszabb) aerobik órákat tartottam. Jól éreztem magam, de nem fejlődtem már egy ideje, és ezen nem tudtam változtatni, mert saját edzésre külön sem erőm, sem időm nem volt (vagy csak nagyon ritkán).
-- Aztán kihagytam egy hosszabb időszakot, egész pontosan félévet, és felszedtem majdnem 5 kilót. Néha-néha átmozgattam magam, de koncepciózus edzést nem végeztem.
-- Csak most február-márciuban tértem vissza a rendszeres edzéshez: heti 3 súlyzós edzéssel, amihez néha-néha kardiót társítok.
Az elmúlt 2 hónap alatt elértem a korábbi (tavaly ilyenkori) súlyomat, de amint a lenti képen láthatod, testösszetételben picit mégis más a helyzet:
A méréseket InBody370 készülékkel végeztem!
Ha nem látszana tisztán leírom a különbségeket:
Felső kép - heti 34- alkalom 1-2 óra aerobik
- izomzat: 33,3 kg - normál sáv felső határa
- testzsír: 23,1%
Alsó kép - heti 3x 1 óra kondi, + némi futás:
- 33,7 kg ("magas izomzat" sáv)
- testzsír: 21,9%
Mi a tanulság?
A CSOPORTOS ÓRÁK (aerobik, Zumba) tök jó zsírégetők és fejlesztenek, egy ideig, aztán a fejlődés megáll, a szervezet megszokja a közepes terhelést. Kardiónak a súlyzós edzés mellé is tökéletesen a kardió-jellegű mozgások (táncos órák, step aerobik, Zumba), de a kondi aerobikok egy idő után tényleg csak szinten tartják / átmozgatják az izomzatot.
A SÚLYZÓS (súlyzók, gépek, saját testsúly, TRX) EDZÉSEKTŐL a tévhitekkel ellentétben nem kötelező óriási izmokra szert tenni, de folyamatos fejlődést biztosít és a zsír-csökkenést is elősegíti! Már írtam róla korábban, hogy a "Túl izmos leszek"-gondolat tényleg csak tévhit, mert.
- a női szervezet szinte képtelen (önmagától) túl izmossá válni
- a nagy izmok nagy súlyoktól (20-30 kg) kezdenek jönni...
- ...már ha jönnek, mert az izomépítés sokkal nehezebb, mint a zsírégetés!
- és a nagy izmok sem egyik percről a másikra repülnek rád, hanem sok-sok idő alatt (tehát ha mégis úgy érzed, már szorít vállban a blézer, akkor leállhatsz a súlyzókkal) :)))
Persze a legjobb megoldás, ha mindenféle sportot űzünk, a táncostól a futáson át a súlyzózásig, vagy saját testsúlyos edzésig. Így biztosíthatjuk, hogy sokoldalúan fejlődünk: erőben is, állóképességben is, rugalmasságban és hajlékonyságban, koncentrációban, koordinációban, egyensúlyban, testtudatban, stb...
Nekem személy szerint most nagyon hiányoznak a táncos órák, de hálistennek a kondit is szeretem, és végre a futás is visszatért az életembe. Ha TE elsősorban a közérzeted miatt sportolsz vagy most kezdesz neki és még a kitartás-fejlesztésnél tartasz, akkor első lépésben olyat válassz, ami szórakoztat! Ha szereted az adott mozgást, megadja neked a flow-állapotot és kikapcsol, akkor szinte garantálod magadnak, hogy az életed része lesz a mozgás. De ha később fejlődni, tovább fogyni szeretnél, akkor fogadd el, hogy a terhelésen változtatni kell néha, és ne ragadj le egy óratípusnál!
Ha szeretnél több tanácsot, nézz körül a honlapomon - itt azt is áteszélhetjük (az online konzultáció keretein belül), hogy Neked milyen edzésmódszer ajánlott! >>> www.holisztikusfitnesz.hu
Hogy biztosan zsírból fogyj és izomtónusban feszesedj, vigyél be több fehérjét! Nézz körül a webshopunkban! >>> www.algazona.hu