Bár erről kevesebbet beszélünk, de a tudatos étkezés mindenek előtt a tudatos vásárlással kezdődik. De mit is jelent ez és hogyan valósíthatjuk meg?
Az új év elején sokan fogadják meg, hogy áttérnek egy egészséges(ebb) életmódra, vagy épp belevágnak a testtömegcsökkentő étrendbe. Bármelyik is a célunk, az életmódváltás- a konyhánk előtt- már a bevásárlásnál elkezdődik. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen alapanyagokat választunk- hiszen egy jó recept is könnyen elrontható, ha nem a megfelelő minőségű nyersanyagokból készítjük el azt.
Tudatos vásárlás- tudatos vásárló
Tudatos vásárlónak lenni annyit jelent, hogy tájékozódunk az árakról, a minőségről, a származási helyről, olvassuk és értjük (!!) a termékek címkéit és mindezen információk alapján igyekszünk a lehető legjobb ajánlatot kiválasztani. Legyen szó akár a mindennapos élelmiszer bevásárlásról, vagy akár a nyaralásunk kiválasztásáról, törekedjünk mindig olyan döntést hozni, amivel nemcsak mi, hanem rajtunk kívül akár egész ökologiai rendszerek is jól járhatnak.
Hogyan válhatok tudatos vásárlóvá?
Néhány apró “szabály” betartásával könnyen válhatunk mi is tudatossá vásárlásaink során.
- Mindig tervezzük meg előre vásárlásunkat!
Ezt a legegyszerűbben úgy valósíthatjuk meg, ha indulás előtt összeírjuk, mi mindenre van szükségünk a főzéshez, sütéshez, mi fogyott el a hűtőből/kamránkból. Ezt a módszert alkalmazva kisebb eséllyel fog olyan élelmiszer a kosarunkba kerülni, amire nincs is szükségünk.
. - Amikor csak lehetőségünk van rá, válasszuk a hazai termékeket!
Manapság már nincsenek klasszikus idényzöldségek és -gyümölcsök, szinte minden évszakban megtalálhatóak a boltok polcain a korábban klasszikus idénytermékek is, így pl. nyáron is vehetünk banánt vagy narancsot, míg a téli időszakban sem kell lemondanunk a paradicsomról vagy épp a zöldpaprikáról. Ezek a termékek azonban -jobb esetben hazai üvegházakban termelődnek, rosszabb esetben azonban több száz kilométert is megtehetnek, amíg a polcra kerülnek. A hosszú utazás alatt sokat veszítenek frisseségükből, valamint vitamin- és ásványi anyag tartalmukból.
. - Figyeljünk a mennyiségekre!
Nincs drágább élelmiszer annál, mint ami a kukában végzi, mert elkalkuláltuk magunkat és túl sokat vásároltunk belőle. Próbáljunk meg csak annyi élelmiszert vásárolni, ami rövid időn belül elfogy, így nem kell energiaszükségletünket meghaladó mennyiségeket elfogyasztanunk anak érdekében, hogy ne kelljen kidobni a megromlott élelmiszert.
. - Soha ne induljunk el éhesen bevásárolni!
Bizonyára sokan estek már abba a hibába, hogy éhesen indultak neki a heti nagybevásárlásnak. Ennek könnyen lehet eredménye a túl sok, magas kalóriatartalmú élelmiszerek bespájzolása, de nem utolsó sorban éhesen türelmetlenebbek is vagyunk, nehezen viseljük a tömeget, a zsúfoltságot, ezáltal is rontva a vásárlás élményét.
. - Tanulmányozzuk a termékek cimkéit, hiszen ez az egyik legfontosabb alappillére a tudatos életmódra való áttérésnek!
Nagyon fontos, hogy ne csak olvassuk, hanem értelmezzük is azt, amit a címkén látunk! A címkeolvasás és -értelmezés témaköre egy egész cikket kíván, így kezdésként csak néhány szót ejtenék erről. Minden esetben- de különösen a tőkehúsok, felvágottak, tejtermékek esetén- az első dolgunk legyen rápillantani a fogyaszthatósági dátumra! Szánjunk időt arra, hogy végigolvassuk az összetevők listáját! Alapvető szabály, hogy a listán szereplő legelső összetevőből tartalmazza az adott termék a legtöbbet, a legutolsóból pedig a legkevesebbet. Így tehát, ha legelső helyen a cukor vagy annak valamelyik elnevezése szerepel, jobban tesszük, ha a terméket inkább visszatesszük a polcra. :) Rengeteg olyan elnevezéssel találkozhatunk a címkéken, amelyek a termék hozzáadott cukortartalmát jelzik. Csak néhányat kiemelve: szőlőcukor, gyümölcscukor, fruktóz, glükóz-fruktóz szirup, karamell, invertcukor, dextróz, maltóz, szacharóz, agavészirup, kukoricaszirup, méz.
A fentiek alapján látható, hogy tudatos vásárlóvá válni nem is olyan nehéz, könnyen beépíthetjük ezt is új életmódunk napi rutinjai közé: :)
Szántó Diána
dietetikus
2017-ben végeztem a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán, Dietetika szakon.
Még ebben az évben kezdtem dolgozni a Budai Irgalmasrendi Kórházban, ahol jelenleg két
osztály dietetikai feladatait látom el.
Mindennapi munkám során azt tapasztalom, hogy a különböző táplálékallergiák- és
intoleranciák egyre szélesebb körben érintik a lakosságot, hasonlóan a 2-es típusú
cukorbetegséghez és az elhízáshoz. Éppen ezért örömmel segítek a cukorbetegeknek, fogyni
vágyóknak, valamint mindenkinek, aki szeretne egészségesen, tudatosan táplálkozni.
A divatdiétákban és csodaszerekben nem hiszek, ellenben a kiegyensúlyozott, egészséges
életmódban annál inkább.
Hiszem, hogy elhatározással, akaraterővel, apró változtatásokkal és odafigyeléssel sokat
tehetünk egészségünk érdekében.
Amennyiben felkeltettem érdeklődésed, keress bátran az alábbi elérhetőségek valamelyikén!
Email: szantodiana.dietetikus@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/diana.szanto2