Remek kinézet, csodás közérzet!

Fitnesz és Coaching

Fitnesz és Coaching

Dokumentáció - a siker kulcsa

2016. szeptember 07. - Blanka Hámori

Az életmódváltás része és megújulás fontos része nemcsak a diéta, de a fizikai erőnlétünk meg- vagy visszaszerzése. Hogy biztosan sikeres légy, tervezd meg, és próbáld tudatossá tenni ezt a folyamatot! Nézzük meg, hogyan csinálná a profi. Ha személyi edzőt igényelnél, az első feladat, amit adna, az lenne, hogy töltsd ki az adatokat (testsúly, magasság, körfogatok), a kérdőívet a testedzési és étkezési szokásaidról, készíts étkezési naplót, majd megcsináltatna veled néhány fittségi tesztet (statikus hasizomteszt, 30 mp-es felülés teszt, egylábas felállás teszt, stb.) Ez az állapotfelmérés, mely részleteit nemcsak kiértékeli, hanem jól el is rakja, és 4-6 hetente előveszi, hogy lássa a változást. (Online ingyenes állapotfelmérésemhez itt juthatsz hozzá.) Eközben pedig minden egyes edzésen jegyzetel az edzésnaplóba: miből, hogyan, mennyit csináltál. Mindezt dokumentációnak hívjuk – és ez az egyik pillére a tudatos, hatékony edzésnek.

Lássuk az első részét a dolognak, az állapotfelmérést. Az edzések megkezdése előtt, majd 4-6 hetente újra elvégezzük a méréseket, illetve a teszteket, hogy lássuk, mennyit fejlődtünk, jó úton haladunk-e. Ez alatt az időszak alatt már lemehetett néhány centi vagy kiló, de a fittségi tesztek eredményei egészen biztosan javultak. Rendkívül fontos, hogy ezt lásd, leírva feketén-fehéren, és ne dőlj be a rendszertelen mérlegre-álldogálás furcsaságainak. (Én azt szoktam ajánlani 4 hétnél hamarabb ne is méregesd magad.) Íme, egy példa – de persze elkészítheted a saját adatlapodat is (pl. mérhetsz testzsír százalékot, ha van lehetőséged, vagy tesztelheted, hogy 10 négyütemű fekvő mennyi idő alatt megy…), csak akkor pontosan azt ismételd egy hónap múlva!

  1. mérés 4. hét 8. hét 12. hét
KG        
BMI        
Derék        
Csípő        
DCShányados        
Comb        
Nyugalmi pulzus        
Testzsír %        
Tesztek eredményei:         

 

Az edzésnapló már több türelmet igénylő munka, azonban rendkívül hasznos, főleg ha többféle mozgást végzel, pl. néha aerobikot, néha kondizol, stb. Ha van egy jó edzéstervet, akkor a fejlődés garantált – vagyis elképzelhetetlen, hogy 4 hét múlva pontosan ugyanannyira fáradj el egy gyakorlatsortól, mint az elején. Ha kevésnek érzed az előírt 4 x 15 bicepsz-hajlítást 3 kilóval, egy idő után a 3. körben 4 kg-t kell használnod. A következő edzésen már a 2 körben is mehet a 4, és végül az összesben. Ez a biztos fejlődés kulcsa! Ezt azonban minden gyakorlatnál észben tartani nehéz, és itt jön képbe az edzésnapló, melyben szépen jegyzetelhetsz Erre is beszúrok egy példát, de természetesen alakíthatod úgy, ahogy jól esik. Minden napra írd be, pontosan mit edzettél – hónap végén nézd át, hány valódi edzésed volt, vagy gondold át, min kellene változtatnod!

  1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
Mell              
Hát              
Váll              
Kar              
Láb              
Has              
Kardió



 
             

 

Ha tetszett a bejegyzés ajánld másoknak is :)

Látogass el a honlapomra is! Blanka

süti beállítások módosítása