Remek kinézet, csodás közérzet!

Fitnesz és Coaching

Fitnesz és Coaching

5 ok, hogy miért NE mérd magad naponta

2016. szeptember 07. - Blanka Hámori

Megoszlanak arról a vélemények, hogy jó vagy egyáltalán szükséges-e méregetni magunkat, mikor fogyni akarunk. Az én személyes tapasztalatom az, hogy a rendszeres mérés mindenképp fontos, hogy megkapjuk a  sok kis "igen!!"-t és legyen erőnk folytatni - vagy épp észrevegyük, hogy hogy nem haladunk, esetleg hízunk. Aki a magamfajta "levegőtőlishízik"-típus, annak még szerintem akkor is érdemes mérnie magát, ha csak tartja a súlyát, hogy tényleg ne szaladjon el a szekér.

Képtalálat a következőre: scale

De semmiképp se legyünk mérleg-függők, és főképp ne mérjünk naponta! Hogy miért?

  1. Más a "súlyvesztés" és más a "zsírvesztés"
    Erről már számtalanszor írtam, de még egyszer röviden: ne a kilókat figyeljük, hanem a testösszetételt! A "jó fogyás" az, amikor nem csak fogyunk - hanem zsírból fogyunk! (És lehetőleg növünk izomban.) Érdemes tehát nem a kilókkal bajlódni, hanem kifejezetten a zsír-izom arányt figyelni, és csak akkor ugroskálni örömünkben, ha tényleg a testzsír százalék csökkent, az izomtömeg pedig maradt vagy nőtt. (A legtöbb koplalás fogyás közben a fogyás 50%-a izomból és vízből történik. Nem mindegy tehát, hogy leadtunk 10 kilót, az mind zsír és még szép tónusosan izmosak is lettünk, vagy 5 kiló zsírt és 5 kiló izmot és vizet veszítettünk.)

    tumblr_lzb2etiADI1qjryvoo1_500
  2. A súlyunk 1-2 kilót is ingadozhat naponta
    Az is számít, hogy mennyire van tele a hasunk (pl. ha előző este egy vendégségben teleettük magunkat), voltunk-e már WC-n aznap reggel, vagy hogy menstruálunk-e (lásd a 3-as pontot)... 1-2 kiló is ugrálhat naponta, ezért mérj inkább hetente, ugyanabban az időpontban, pl. mindig szombat reggel, kelés-pisilés-ivás után közvetlenül.
  3. Számít a vízvisszatartás is
    A szervezet rengeteg folyadékot képes visszatartani! Egy ödéma kapcsán ezt tapasztalhatjuk. (Ne feledjük, hogy az ödéma néha nem látható és érzékelhető.) A fokozott vízvisszatartás oka lehet valamilyen keringési rendellenesség vagy a túlzott só fogyasztás. Vagy ugye a menstruáció - bármelyik nő tudja, hogy a menstruáció alatt felesleges mérni magunkat, hacsak nem akarunk a depi mélyére süllyedni szántszándékkal :)
  4. Ha edzel, nő az izomtömeg is!
    Az izom sokkal lassabban növekszik, mint ahogy a zsír csökken - ha tehát nem fogyunk vagy épp hízunk, NE fogjuk izomtömeg növekedésre! De ez a lassú folyamat akkor is végbemegy, persze csak ha sportolsz, azonbelül is súlyzózol és sok fehérjét viszel be. Lássuk egy profi mérés eredményét:

    Első mérés:


    Második mérés:


    A testsúly maradt, de az izomzat nőtt (SMM), a testzsír csökkent (PBF). Ez a mérés egy professzionális InBody géppel készült, így látszik, hogy valójában mi megy végbe a szervezetbe ha jól fogyunk! Ha a profi testelemzés téma érdekel, és a fentihez hasonló elemzéseket akarsz látni, nézz át a testanalizálós blogomba.
  5. A napnak ugyanabban a szakaszában, ugyanolyan körülmények közt kéne mérned magad
    A profi testelemzésnek is az alapja és az otthoni méregetés alapja is az kéne, hogy legyen, hogy mindig ugyanabban az időpontban, azonos körülmények közt mérjünk: lehetőleg kelés után közvetlenül, egy pohár víz megivása és pisilés után, fehérneműben. A testzsír mérést kifejezetten  befolyásolja, ha menstruálunk vagy előtte edzettünk, ettünk.

Én azt javaslom, hogy ha komolyan gondoljuk az életmódváltást, mindenképp dokumentáljunk, hisz így valóban keretet adunk az egésznek, és tényszerű lesz, hogy működik-e vagy sem a koncepciónk.

Ha még több tanácsra vágysz, látogass el a honlapomra vagy kérd a Holisztikus Hírlevelet! :)

Az ingyen letölthető anyagokat itt találod.

Ha velem dolgoznál, ide kattints.

Szép napot Nektek,

Blanka

 

süti beállítások módosítása