Kevesen tudnak róla, hogy a raktározási képességünk, vagyis hízékonyságunk bizonyos szempontból „előre kódolt”. Most nem arról az izgalmas témáról van szó, hogy létezik-e elhízásért felelős gén, mert ez ügyben még a genetikusok is vitatkoznak (erről egyébként itt írtam bővebben), hanem hogy életünk során kialakulhat-e a hízásra való hajlam?
A válasz: igen.
Méghozzá kisgyermek korban (4 éves korig) és kamaszkorban, ugyanis ezekben az időszakokban tud nőni a zsírsejtjeink SZÁMA. Ez fontos információ, ugyanis kevesen tudják, hogy mikor hízunk vagy fogyunk, a zsírsejtek MÉRETÉN változtatunk. Ha viszont eleve nagyobb számú zsírsejttel rendelkezünk születésünknél fogva, vagy pedig ezekben a kritikus időszakokban túlsúllyal küzdöttünk, akkor a raktározás is nagyobb esélyt kap!
Ennek ismeretében kezdték el azokat az eljárásokat alkalmazni (zsírleszívás), aminek következtében a zsírsejtnek nemcsak a mérete változik, hanem maga a zsírsejt távozik a szervezetből, tehát magyarul, amiben a méret helyett a számokkal manipulálnak.
A babakori cuki kis pufiság és az ártatlan bakfisháj tehát nem is olyan ártatlan, és nem következmények nélküli! Ez érdekes infó lehet azoknak, akik folyton a kilókkal küzdenek, és nem értik miért pont nekik jutott ez a kereszt, míg mások fánkot ehetnek cukorkával, mégsem látszik meg rajtuk…
Másrészt izgalmas infó a gyerekeinkre nézve is: ugyan nem állítom, hogy a 3 éves gyerekek testzsír-százalékán kéne stresszelni, vagy eleve gátlásos kamaszokat még a testsúlyukkal nyaggatni… viszont a fentiek értelmében igenis fontos, hogy tudatosan kezeljük a kérdést, egyszerűen csak hogy a későbbiekben jobban érezhesse magát és egészségesebben élhessen!
Ha Te is fontosnak tartod a cikk üzenetét, oszd meg ismerőseiddel!
Ha még több érdekességre vagy infóra vágysz a fitness világából, iratkozz fel a Holisztikus Fitnesz Hírlevélre!
Ha edzőként vagy dietetikusként a testösszetételről tudnál meg többet, akkor A professzionális testanalizálás hírlevelet ajánlom Neked!
Szép napot,
Blanka