Mióta csak az eszemet tudom, női szerepekkel és női problémákkal foglalkozom. Nagyon úgy tűnik, hogy a kettő sokszor összefügg - de mily érdekes: az életünk pozitív történései is összefüggenek az egyes női szerepekkel, illetve azoknak sikeres összehangolásával. Ezért volt számomra izgalmas köny Jane Shinoda Bolen A bennünk élő istennők c. könyve, amiben pontosan a női szerepek kerülnek elemzésre.
Ki ne látta már volna vicces képet a neten: egy nő legalább 8 kézzel, egyikben telefon, másikban cumisüveg, harmadikban pénztárca, negyedikben rúzs, ötödikben fakanál, hatodikban laptop...
A legtöbb nő pontosan így érzi magát a nap 24 órájában: csinos nőnek kell lenni, jó anyának kell lenni, hatékony munkatársnak kell lenni... Viszonylag elenyésző számú nővel találkoztam eddig, akik ezt a sokféleséget ne tapasztalták volna. Viszont hálistennek sok olyannal, akik pozitívan élték meg a sokféle női szerepet! És a tapasztalataim szerint ezek azok a nők, akik többé-kevésbé tudatosan kezelték ezeket a szerepeket, képesek voltak némelyiket direkt elővenni vagy fejleszteni, másokról pedig (akár csak időlegesen) lemondani...
Jane Shinoda Bolen, a japán származású, amerikai pszichiáternő azt állítja könyvében, hogy ezek a szerepek nem csupán a 21. század melléktermékei - hanem ősidők óta létező archetípusok! Vagyis évezredek óta él a nőkben a többféle szerep, és erről bizony az ókori görög mitológia egyértelmű képet is fest. (Egyébként a könyvnek van egy férfi-változata: A bennünk élő istenek címmel, ami a férfi szerepeket taglalja.)
Aki képben van a görög mitológia isten-képeivel tudja, hogy számtalan isten és istennő és egyéb lények uralják az Olümposzt és a Földet. Azonban van 7 fő istennő, akik visszatérő, kiemelkedő szereplők. Ők a 7 archetípus vagyis őstípust, akik a női lét, női késztetések 7 fő elemét testesítik meg:
Artemisz: a harcos, önálló nő
Athéné: az intellektuális, logikus nő, az Értelem
Hesztia: az elmélyült, spiritualitás felé nyitó, belső nő
Démétér: az anya, a táplálás és gondoskodás
Perszephoné: az örök kislány, a nyitottság, kíváncsiság
Héra: az asszony, a feleség, az úrnő
Aphrodité: a vonzó, vibráló, szexuális, nagybetűs NŐ
Ez egy izgalmas tipológia, mert minden női késztetést, vágyat ebbe a 7 kategóriába sorolhatunk: a kalandvágyat, az otthonteremtést, a függetlenség iránti és a terhesség iránti vágyat, a szexuális késztetéseket és a karriervágyat... Mindent. Kiben melyik az erősebb, az dominál. Az persze nagyon ritka, hogy valakiben csak az egyik élne - inkább keverednek bennünk a késztetések, sőt, életszakaszonként, és élethelyzetenként változik a "hierarchia".
Az írónő szerint a jó az, ha mindegyik minőséget megéljük - persze minél tudatosabban, annál inkább hasznunkra válnak a típusok: például adott helyzetben elő tudjuk venni a vonzó Aphroditénket, és a munkán kattogó Athénénket ki tudjuk kapcsolni. Vagy félretoljuk finoman a kalandozó Artemiszt, és átkapcsolunk néha Hesztia-üzemmódba, hogy belső hangunkra hangolódjunk, és harmóniát teremtsünk.
Az izgalmas az egészben az, hogy mindegyik istennőnknek van pozitív és negatív oldala. A cél, hogy kezelni tudjuk ezeket! A görög mitológiában az archetípusok feladatai, sikerei, de kockázatai is tisztán kirajzolódnak! Melyiknek mi a legnagyobb félelme? (Démétér, az anya, mikor elveszti gyermekét, teljesen gyászába temetkezik, a Föld kiszikkad, terméketlenné válik...) Mi történik, ha nem tartjuk kordában az istennők-irányítását? ( Perszephonét, kíváncsiságának köszönhetően, elrabolják, többször kiszolgáltatott helyzetben van.) Mik a visszatérő minták, hibák? (A "tehénszemű" Héra, az örök feleség állandóan a férje lépéseit figyeli, csak és kizárólag vele van elfoglalva.)
A könyv tehát ad bőven átgondolni valót, vet fel kérdéseket és mutat irányokat - ami az önismeret első lépése lehet. És ami a legfontosabb: azt a megnyugtató érzést kelti, hogy számtalan, szétszakadás-gyanús szerepünkben nem mi őrültünk meg... Csupán nőből vagyunk, és ez így van rendjén. :)
Blanka