Remek kinézet, csodás közérzet!

Fitnesz és Coaching

Fitnesz és Coaching

A szaunázás és a méregtelenítés kapcsolata

2018. december 14. - Blanka Hámori

A szaunázás a közösségi élményen kívül az egészségre is jó hatással van. Képes javítani a bőr keringését, pozitív befolyással bír az immunrendszerre és méregtelenít. Egy kis odafigyeléssel és a szauna megfelelő használatával jó eredményeket lehet elérni, és a legújabb orvosi tanulmányok már bebizonyították, hogy feldobhatja az ember közérzetét is. A méregtelenítés esetében azonban maga a szauna csupán egy része a folyamatnak, a maximális eredmény érdekében egy kész programban érdemes gondolkodni, ami tartalmazza a megfelelő diétát és mozgást.

Hogyan működik a méregtelenítés?

A szervezetünkben a méreganyagok egyrészt a zsírszövetben, másrészt pedig a kötőszövet folyadéknedveiben találhatóak meg. Ezek a méreganyagok jellegüktől adódóan vagy a zsírban vagy pedig vízben oldódnak fel. Mivel az izzadás egy vizes sóoldat, a szaunázás során a vízben oldódó méreganyagok kerülnek ki a szervezetből.  Ha szeretnéd fokozni a méregtelenítés hatását, érdemes a zsírban oldódó méreganyagokról is gondoskodni. A szervezetben a máj feladata az, hogy ezeket a méreganyagokat vízoldékonnyá tegye, ezért a máj folyamatainak segítésére érdemes serkentő étrendet választani. Az olajakban gazdag ételek fogyasztásai elősegíti a máj epecsatornájának átmosását, a keresztesvirágú növények (mint például a karfiol, a kelbimbó) a májenzimek működésében játszik szerepet. Ha komoly eredményeket akarsz elérni a méregtelenítéssel kapcsolatban, a szaunázásnak egy jól átgondolt program részének kell lennie. Ennek érdekében a szaunázás és a megfelelő diéta mellett gondoskodj a megfelelő mozgásról és a nyirokmasszázsról is.

A finn szauna és az infraszauna közötti különbségek

A finn szauna sok esetben közösségi élménynek számít, ami az északi népek kultúrájában is megfigyelhető. Ebben a típusban az általános hőmérséklet 70-90°C között mozog attól függően, hogy milyen mértékben locsolják a finn szauna sajátosságát, a kályhán lévő köveket. Az infraszaunában lévő hőmérséklet ezzel szemben alacsonyabb, 40-60 °C, illetve működési elvének köszönhetően kevesebb páratartalommal rendelkezik, ugyanis az infrasugarak néhány milliméterre hatolnak be a bőr alá, és belülről melegítik a testet. Az infraszaunával ellentétben a finn szaunát nem feltétlenül használhatja bármelyik korosztály, mivel az előbbi sokkal kevésbé terheli meg az ember szervezetét. Ráadásul használatuk gyakoriságában is különböznek. Az infraszauna idővel használható minden más, míg a hagyomány szauna esetében annak megterhelő volta miatt nem ajánlott heti két alkalomnál többször. Ha a méregtelenítés szempontjait nézzük, a finn szaunázás során a verejték 90% százaléka víz lesz, az infraszauna esetében a verejték 70-80 százaléka víz, a többi pedig az emberi szervezetre ártalmas salakanyag.

A szaunázás szabályai

A szaunázás megfelelő használata nem csak megvédi a szervezetet a komplikációktól, de a méregtelenítésre is hatással van. A szauna használata előtt mindenképpen le kell zuhanyozni, és ezt követően alaposan megszárítkozni. Ha a megszárítkozás elmarad vagy nem elég alapos, az akadályozhatja az izzadást, ezáltal a méregtelenítő folyamatokat is, ráadásul eláztathatod a szaunapadot is. Semmiképp ne kerüljön a levegőbe klóros víz, hiszen annak párolgása nincs jó hatással az egészségre. Figyelj arra, hogy mit viselsz, mivel szaunázás során a bőr nem csak izzad a ruha alatt, de pálik is. Ha nem szeretnél meztelen lenni, válassz természetes anyagból készült, nagy törölközőt, de már szaunázáshoz alkalmas viseletet is árulnak. Szaunatípustól függetlenül 5-15 percnél többet ne legyél bent egyszerre. Két szakasz között langyos vízzel zuhanyozz le, ami abban segít, hogy a pórusok ne táguljanak ki hirtelen. Ha jól érezted bent magad, és szeretnél beülni még egy körre, 10 perc várakozás után ismét szárítkozz meg alaposan. A folyamat befejezésénél 20-30 percet tölts el nyugalomban és feltétlenül pótold az elvesztett folyadékmennyiséget. Ne szaunázz tele hassal vagy éhesen, a legjobb, ha étkezés után nagyjából másfél óra után ülsz be. Ne viselj ékszert, merz ezek felforrósodnak, is figyelj a gyűrűkre is, hiszen a hő hatására a kéz megnagyobbodhat, rászorulhat az ujjadra a gyűrű.

Szaunázási szokások a régmúltban

A szaunázás kultúrája hosszú időre megy vissza, hiszen az izzasztófürdőket már a primitív népek is ismerték. A vallási szertartások mellett gyógyító funkciót is betöltött, hiszen a magas hőnek köszönhetően steril, tiszta helynek számított. Előfordult, hogy szüléseket vezetettek itt le és bizonyos betegségeket gyógyítottak benne. A szaunázás sok esetben egyet jelentett mind a testi, mind a lelki megtisztulással, aminek hagyománya ma is beépült a wellnesskultúrába. A méregtelenítés, történjen az spirituális vagy fizikai szinten, mindig is fontos volt az emberiség számára,  és a szaunázás ennek a célnak remekül megfelelt. Attól függetlenül, hogy az adott kabin mekkora páratartalommal vagy hőfokkal rendelkezik, a mozgás és beszélgetés megterhelő folyamat, ezért a legtöbb esetben a szaunázás egyet jelent a csendes elmélkedéssel.

A szaunázást már a régmúltban is használták megtisztulási célból, és ez máig fennmaradt. Ha a méregtelenítést egy programként kezeled, aminek a szaunázás csupán egy része, érezhető eredmény érhető el. Ha betartod a szaunázás alapvető szabályait, azaz megfelelő ideig tartózkodsz bent, tartasz szüneteket és törődsz a higiéniai előírásokkal, az egészséged és a közérzeted is javulhat. A méregtelenítés egy olyan folyamat, ahol nem csak a kiizzadt, vízben oldódó salakanyagokra kell koncentrálnod, hanem segítened kell a májadnak meggyorsítani a folyamatot, hogy a méreganyagokat vízoldékonnyá tehesse. Válassz megfelelő diétát és nyirokmasszázst, illetve figyelj oda a megfelelő testedzésre. Ha ezeket a tanácsokat, betartod, a méregtelenítő folyamatod a legjobb hatást érheti el.

 

A cikk Lengyel Réka vendégszerző cikke.

süti beállítások módosítása