Remek kinézet, csodás közérzet!

Fitnesz és Coaching

Fitnesz és Coaching

Az én-idő ⏳

2018. augusztus 14. - Blanka Hámori

Az én-idő nem a szabadidő. Én magam egy igazi introvertált emberként nagy én-idő igénnyel rendelkezem, és pontosan emiatt szoktam nagyon jól érteni, ha valakinek ez hiányzik. Az anyukák nagyon is tudják, miről beszélek, főleg pici gyerekkel: szószerint egy percet sem tudnak a saját igényeikre szánni. Ahogy a keresztlányom anyukája mondta: "Én csak szeretnék úgy pisilni néha, hogy közben senki sem hajigál duplolegóval." :P

De nem csak anyukák sajátja ez: hiszen a rengeteg munka, ami mellett semmihez nincs kedvünk vagy időnk; vagy egy olyan együttélés, amiben fulladozunk, szintén az én-idő rovására megy.

Mert az én-idő lényege, hogy magammal vagyok és olyat csinálok, amit szeretek. Töltődöm, inspirálódom - vagy épp ürülök, tisztulok. Vagy csak vagyok és nézem mondjuk a vizet. Az én-idő egy randi magammal, vagyis magamra figyelek, az én igényeimre, az én ritmusomra. Ha ki tudjuk alakítani, hogy az én-idő egyben mozgás is legyen, akkor az szuper. De ha az üldögélés jelenti a töltődést, az sem baj. Ha az én-idő hiányzik az életünkből huzamosabb ideig, akkor jön a kimerülés az elégedetlenség, az "akadályoztatva vagyok" érzés, a kiégés, a túlevés. 😖

Ha viszont van akkor: szívósak, terhelhetőek, dinamikusak, kisimultak, nyugodtak, kiegyensúlyozottak, kreatívak és életvidámabbak leszünk. 😊

Én minden nyáron, mikor a kisfiam az apjával van 1-2 hetet, legalább egy napot kirándulok egyedül, illetve egy tetszőleges időpontban (általaban este) elindulok hogy besétáljam a várost. Igen, csakúgy, a várost, különösebb cél nélkül, hosszú órákon át. Mert engem kikapcsol az, hogy gyönyörködöm, hogy eltölt az ide-tartozom érzése, és halálosan elfáradok. És ebben a néhány hétben az összes program nem tölt fel annyira mint ez az egy bóklászás.

Az en-időnek szerintem van néhány jellemzője. Először is:

1. Az én-időnek nincs (szoros) határideje

Ha a barátnőkkel beülünk valahova, de otthon vár egy morcos férj/anyós/bébiszitter, vagy egy másik programra kell továbbfutni, az nem én-idő. Nyilván lehet élvezhető, de az én-idő egyik lényege (számomra legalábbis), hogy kívűl esik a naptáromon.

2. Az én-idő nem program

Nekem a másik fontos észrevételem, hogy az én-idő nekem akkor az igazi, ha nem egy konkrét program, konkrét célokkal, meg teendőkkel. Nagyon jó a gyerekekkel a szigeten sétálni, hátizsákban a feldarabolt gyümölccsel, de nem kapcsol ki ÚGY, valljuk be. Nekem az egyik legfontosabb az én-idős kikapcsolódásban, hogy nem kell alkalmazkodni.

3. Az én-idő nem káros 

Semmiféle kioktató szándék nincs bennem, de ha az igazán építő-szépítő jellegű, regenerációs én-idő nem járhat együtt leépítő folyamatokkal - szerintem. Persze sokfélék vagyunk, sok minden kapcsolhat ki. Nekem személy szerint a bódult állapotban való fetrengés nem töltődés.  Én a valódi töltődés után mindig extrán hatékony, összeszedett és fókuszált vagyok. Na jó, de én ezt szeretem :)

 

 

ÉN-IDŐ & ALAKFORMÁLÁS

Remélem, Nektek is megvannak a jól bevált módszereitek a töltődésre, az önmagatokra figyelésre. Ezekben az időszakokban ugyanis beindulnak a gyógyító folyamatok, ami hatással van a lelki-szellemi és testi épülésünkre, szépülésünkre is. De nemcsak ilyen közvetett, "spirituális" értelemben van hatással a testünkre az én-idő!

  1. A zabálás nem én-idő!
    Anyukákra jellemző főleg, de sajnos más nőkre is - és igen, főleg, nőkre - hogy az evést választják (jobb híján) töltődésként, kikapcsolódásként! Ez gyakori, hiszen könnyen elérhető, olcsó, bármikor bevethető - ugyanakkor nagyon káros is! Erről írtam bővebben a Lelki éhség 8 típusa c. cikkben!

  2. A sportolás lehet ideális én-idő!
    Ha megtaláljuk azt a mozgás-formát, ami elhozza a flow-t, akkor egy tökéletes lépést tettünk, hogy több legyet üssünk egy csapásra: alakot is formáljunk, feszültséget is levezessünk és töltődjünk is.

süti beállítások módosítása