Már régen túlvagyunk a bikniszezonon, de valószínűleg már most eszünkbe jutott, hogy jövő nyárra mostmár tényleg elérjük azt az alakot, amivel büszkén vonulunk végig a strandon. Sokan kezdenek el ilyenkor futni, hiszen a futás remek kardióedzés és sokat segít a fogyás beindításában.
Mielőtt nekivágnánk, érdemes pár dolgot átgondolnunk, és jól tesszük, ha vigyázunk néhány veszélyre, ezzel sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat.
Először is fontos, hogy szerezzünk be egy jó futócipőt. Ehhez tudnunk kell, hogy hol akarunk majd futni, mert más cipő ideális a betonra és a szabad terepre, rekortán futópályára vagy futópadra. Ami ruházatunk egyéb darabjait illeti, számtalan sportbolt széles kínálatából válogathatunk, de igazából bármilyen kényelmes, sportos ruhadarab megteszi, amiben jól érezzük magunkat. Mielőtt nekikezdenénk, jól tesszük, ha átgondoljuk, milyen napokon és milyen időpontokban tudunk majd rendszeresen eljárni kiszemelt futópályánkra. Ha népszerű edzőterem futópadjait néztük ki magunknak vagy ha egy sokak által látogatott pályára készülünk, akkor ne érjen minket meglepetésként, ha csúcsidőben esetleg sokan lesznek és várnunk kell majd a futópadra.
Végezetül gondoljuk át, mit is szeretnénk elérni a futással! A legtöbben valószínűleg azok vannak, akik fogyni szeretnének, de sokaknál fontos szempont a kondíciójuk javítása is. Mások egyéb edzésüket egészítik ki futással. Amennyiben izmosodni szeretnénk, úgy ne akarjunk hosszú időn át nagy távokat futni, mert hosszan tartó, intenzív, aerob edzés nem kedvez az izmok épülésének.
Mielőtt nekiiramodnánk, melegítsük be az izmainkat! Néhány ugrás, guggolás, a lábak nyújtása jó szolgálatot tesznek, segítenek elkerülni az izmok és ízületek sérüléseit. Ha elsőre nem megy jól a futás, ne kedvetlenedjünk el és ne adjuk föl, de ne is erőltessük dühödten, magunkat büntetve a futással..
Pihenésképp sétáljunk pár percig, majd ismét fussunk annyit, amennyi jól esik. Az első néhány alkalommal inkább úgy hagyjuk abba a futást, hogy még úgy érezzük, bírtuk volna tovább is. Jó, ha marad energiánk, nem jó ötlet tapasztalatlanul kihajtani magunkat, még ha jól esik is, mert az ilyen kezdeti örömfutásokat általában súlyos, akár több mint egy hétig tartó izomláz követi. Az izomlázzal valószínűleg így is találkozni fogunk, de negatív hatásait jól enyhíthetjük, ha futás után nem hanyagoljuk el a nyújtást. Fontos az is, hogy igyunk elég folyadékot, erre nem csak az izzadással elvesztett vízmennyiség pótlása miatt van szükség, hanem azért is, mert a futás az egész keringést élénkebbé teszi és az anyagcsere-folyamatokat is fokozza.
Ne tűzzünk ki magunk elé túl távoli célokat, haladjunk kis lépésekben! Fokozatosan növeljük a távot és a tempót, így nem csak a sérülések esélyét minimalizáljuk, de megóvjuk magunkat a kudarcok kiábrándító érzésétől is. Ne vegye el kedvünket a futástól, ha nem látjuk azonnal és folyamatosan a fejlődést! Adjunk magunknak időt! Ha mindez megvan, akkor már csak annyi dolgunk van, hogy ne hagyjuk magunkat eltéríteni, fussunk rendszeresen, szánjuk rá magunkat akkor is, ha időnként nyűgösnek tűnik belevágni.
Vendégszerző: Lengyel Réka