Sokan kutatták már a sikeres, boldog élet titkát a történelem folyamán - de talán soha olyan aktívan, mint most. Számtalan módszer és elmélet létezik, egy valamiben azonban a legtöbb sikeres ember egyetért: ha belülről motiválod magad és kontrollálod a gondolataid, érzelmeid biztosan jobb úton haladsz, mintha csak spontán reagálsz az élet történéseire.
Erről szól a a nagy kérdés: "Termosztát vagy, vagy hőmérő?!" Vagyis te határozod meg a külső hőmérsékletet, kontroll alatt tartod a belőled áradó energiát? Van hatásod az életedre? Irányítod azt?
Vagy csupán hőmérőként funkcionálsz: megállapítod, hogy épp fagy van vagy most minden rendben, de különösebben nem vagy hatással a saját életedre? Rosszabb időben panaszkodsz, jobb időben örülsz, de mindez tőled függetlenül történik?
Sok sikeres ember fogalmazta már meg, milyen fontos, hogy egyfajta belső kommunikációval, érzelmi és mentális kontrollal kézben tartsd az életed. Például a Midászi érintés c. könyvben Robert Kiyosaki és Donald Trump, a 2 híresen ssikeres üzletember egyetért abban, hogy a legfontosabb intelligencia mind közül az intraperszonális intelligencia. Szerintük ugyanis ennek köszönhetően tudunk urai maradni egy nehéz vagy ijesztő helyzetnek, ez felelős az önkontrollért, és ez ad erőt a kitartó munkához. Egyfajta belső kontrollként és proaktív hozzáállásként, önmotiválásként segíti az életünket.
Az alábbi kép jól szemlélteti mi a különbség az önmotivált, proaktív ("termosztát") emberek és a "reaktív", spontál reagáló ("hőmérő") emberek között:
[embed]https://www.instagram.com/p/BNY9Ai0hqzA/?taken-by=hamoriblanka[/embed]
A "termosztátok" pozitívan állnak a dolgokhoz és azon dolgoznak, arra koncentrálnak, amire hatással tudnak lenni, miközben a "hőmérők" több energiát fecsérelnek arra, hogy az általuk nem irányítható dolgokon rágódjanak.
Érdemes tehát egy-egy élethelyzetben feltenni magunknak a kérdést: most melyik vagyok, hőmérő vagy termosztát? Hogyan viselkedhetnék inkább termosztátként - mi az, amin tudok változtatni, mire lehetek én hatással? Hogyan állhatnék pozitívabban, proaktívabban a helyzethez?
Remélem segített ez a gondolatmenet Neked is :)
Blanka