Remek kinézet, csodás közérzet!

Fitnesz és Coaching

Fitnesz és Coaching

Az izomfejlesztés királya: az aminosavak

2017. július 17. - Blanka Hámori

A fehérje mellett a másik legjobb dolog, amit az izmaidnak adhatsz, az a BCAA. Ha kicsit is otthon vagy a fitnessben, akkor már hallhattál róla, de nem biztos, hogy tudod, hogy miért fontos. Pedig jó átlárni a BCAA előnyeit, főleg ha a célod az izomzatod fejlesztése (nem, nemcsak a tömegnövelésről beszélek, hanem egyszerűen egy egészséges izomtömeg kialakításáról, ami pl. a fogyás alapja is!)

Szóval, lássuk, mi is az a BCAA...

...meg úgy amblokk: MIK AZOK AZ AMINOSAVAK?!

Valójában nagyon egyszerű dologról van szó:

Az emésztési folyamatok során az étkezéssel bevitt fehérjéket a szervezet kisebb részekre, majd végül szabad aminosavakká bontja. A szabad aminosavak ezután belépnek a véráramba, és eloszlanak a szervezetben: a szövetek regenerálására és fejlődéséhez járulnak hozzá.

Ha azonbín így tisztán visszük be az aminosavakat, gyorsabban kapja meg a szervezet, amire edzés után szüksége van!

Szóval ezek a leggyorsabb építőkövei az izomszöveteknek, és akkor működik legjobban, ha reggel, edzés előtt vagy edzés után visszük be.  Már egy sor kutatás bizonyítja, hogy milyen előnyei vannak az aminosav bevitelnek, viszont ha ezeket ráadásul megnövelt adagban vagy színesebben visszük be a szervezetbe (például BCAA-k, L-glutamin, L-arginin, L-tirozin), akkor még egyértelműbb az eredményessége.  

  • gyorsítja az izomtömeg növekedését
  • növeli az erőnlétet és állóképességet az edzés alatt
  • megakadályozza a kimerültség és túledzettség tüneteit
  • a hormon és enzimtermelés elő anyagokat is tartalmaz

 

"Érdekesség, hogy 2009-ben az International Society of Sports Nutrition éves konferenciáján terítékre került egy tanulmány, mely szerint azok a súlyzós edzést végző sportolók, akik extra adag BCAA-t kevertek a turmixba, amelyet edzés után fogyasztottak, 8 hét alatt kétszer nagyobb erőszintnövekedést és izomtömegnövekedést értek el, mint azok, akik BCAA nélkül fogyasztották ugyanazt a turmixot." (forrás)

Képtalálat a következőre: „bcaa hatása”

 

Az általam ajánlott BCAA egyébként Glutamint is tartalmaz - így a 2:1 vihetjük be vele a legfontosabb aminosavakat. Hadd tegyem hozzá, hogy a BCAA alaptulajdonsága, hogy nagyon rossz ízű De erre is született már megoldás, hiszen ma már nagyon finom gyümölcsös ízesítést kapnak ezek a porok - az én kedvencem pl a NARANCS , CITROM ízű kapható, amit én tovabb ízesítek:
citrom levével
természetes édesítőszerrel (...szóval limonádét csinálok a keserű cuccból, ez még szimbolikus is! )

 

GYAKORI KÉRDÉSEK A BCAA-VAL KAPCSOLATBAN:

  1. Hogyan szedjem a BCAA-t? - Edzés közben, ill. előtt és után, napi5-10 g
  2. A kapszulás vagy poros (folyékonnyá kikeverhető) BCAA a hatékonyabb? - A folyékony.
  3. BCAA vagy fehérje?! - A tejsavó fehérje legyen az étrended része, de még ezt megelőzően: a helyes étrend legyen az életed része. Ezután jöhetnek az alaptáplálék kiegészítők (vitamin és ásványi anyag komplexek) ill. a fehérje, és ezután a BCAA.
  4. Túl nagy izmokat csinál a BCAA?! - NEM! :)

 

MÉG TÖBB INFÓ >>>

 

süti beállítások módosítása